Vítejte na stránkách PostStamps.wz.cz!!

Jak si založit sbírku známek?

    Rady jsou různé... Většinou začínající sběratel svoji sbírku dostane třeba od dědečka a  nadále sbírku jen rozšiřuje. Ale pokud objevíte kouzlo známek sami, třeba teprve až poté, když jste viděli nádhernou známku na dopise a další jste třeba dostali od někoho, kdo se vrátil z ciziny, tak jak dál svoji sbírku rozvíjet??

    Tak předně je potřeba se rozhodnout, co konkrétního budete sbírat. Zda jen upotřebené známky, či známky svěží, aršíky, dopisnice a obálky se známkami, atd... Možností je opravdu hodně. :-)

    Pokud se tedy rozhodnete pro známky, pak další rozhodnutí je o tom, zda Vaše sbírka bude námětová. Tedy rozhodnete se sbírat nějaký námět, třeba motýly, koně, hrady, atd.. Nebo můžete mít svoji sbírku známek pouze z vámi vybrané země (například z České republiky) či zda bude rovnou specializovaná (například na různé výrobní vady na známkách) a určená do různých filatelistických soutěží a výstav.

    Již jste se rozhodli? Pokud jste tedy již vybrali zaměření Vaší sbírky známek, pak zcela jistě budete potřebovat nějaký systém, podle kterého budete svoji sbírku třídit a rozšiřovat. Zde se pro začínající ale i pokročilé sběratele jeví jako nejlepší způsob třídění podle katalogu či specializované příručky. Těch existuje celá řada. U nás v České republice se nejvíce vydávají katalogy a specializované příručky od firmy Pofis. Ty obsahují zejména přehledy a ocenění známek ČSR I, Protektorátu Čechy a Morava, ČSR II a ČR. Od jiných drobnějších nakladatelství se dají sehnat i námětové katalogy pro sběratele různých námětů. Co se týče cizích známek, pro jejich třídění se nejvíce používají katalogy Michael vydávané v Německu /tedy bohužel nejsou v češtině :-/ .

Máte nějaké vlastní zkušenosti se zakládáním sbírky??

    Podělte se s nimi s ostatními! Není tedy nic jednoduššího, než nám napsat na mail poststamps@centrum.cz či pomocí tohoto formuláře:
E-mail E-mail